Lakiernia proszkowa – jak przygotować stanowisko pracy?

W malowaniu proszkowym ogromną rolę odgrywa nie tylko precyzyjne nałożenie farby, ale również idealne przygotowanie powierzchni. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt należy przygotować także odpowiednie miejsce pracy do polerowania i czyszczenia metalowych powierzchni.

Czym charakteryzuje się dobra lakiernia proszkowa?

Profesjonalna lakiernia proszkowa musi być odpowiednio oświetlona, dzięki czemu będzie można bez problemu wykryć nawet niewielkie nierówności. Zadbać należy także o odpowiednie odpylenie i niezawodny system wentylacji. Jeżeli chodzi o oświetlenie, to warto postawić na niezawodne żarówki halogenowe. Sprawne wyciągi odpowiedzialne będą za pochłanianie oparów. Po zakończeniu prac malarskich niezbędne jest źródło intensywnego ciepła. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zwykły piecyk, który umożliwi osiągnięcie temperatury na poziomie od 180 do 200 stopni.

Jak przygotować stanowisko pracy w lakierni proszkowej?

Przy lakierowaniu proszkowym należy zadbać nie tylko o stan maszyn i urządzeń, ale również o ład w miejscu pracy. Ze względów bezpieczeństwa należy także stosować nie tylko środki ochrony indywidualnej, ale również środki ochrony zbiorowej. Głównymi zagrożeniami związanymi z pracą w lakierni proszkowej są oczywiście substancje toksyczne. Nie można zapominać także o niebezpiecznym stężeniu wybuchowym. Duże zagrożenie stanowi nie tylko toulen i ksylen, ale również alkohol butylowy. Wiele materiałów lakierniczych w swoim składzie zawiera niebezpieczne pigmenty ołowiane i związki żywiczne. W każdej lakierni proszkowej musi znajdować się sprzęt gaśniczy. Do gaszenia rozpuszczalników najlepiej nadają się gaśnice proszkowe ABC albo BC. Zwykłe gaśnice proszkowe i tetrowe nadają się do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa niezbędne jest także stosowny sprzęt ochrony osobistej i odzież ochronna.

Profesjonalna lakiernia proszkowa stanowisko pracy – o czym należy pamiętać?

Jeżeli w lakierni proszkowej występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników, to koniecznie trzeba systematycznie przeprowadzać badania i specjalistyczne pomiary. Badania wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Pracodawcy odpowiadają za prowadzenie rejestru i karty pomiarów czynników szkodliwych. Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami powinien systematycznie kontrolować również instalacje elektryczne. Samodzielne naprawy są niedopuszczalne. Stanowiska pracy, które usytuowane są na otwartej przestrzeni koniecznie muszą być odpowiednio oznakowane stosownymi tablicami informacyjno-ostrzegawczymi. Układ filtracyjno-wentylacyjny powinien być zabezpieczony w taki sposób, aby wyeliminować ryzyko zapylenia sąsiadujących pomieszczeń. Lakiernia proszkowa musi być wyposażona w instrukcję bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jeżeli istnieje taka możliwość to w komorze roboczej należy umieścić sygnalizator świetlny, który informuje o zagrożeniu. Ze względów bezpieczeństwa ogromną rolę odgrywa także ewakuacyjny wyłącznik urządzeń. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że lakiernie proszkowe muszą spełniać wymagania techniczno-budowlane takie same jak dla pomieszczeń, które zagrożone są wybuchem. Zobacz więcej na temat lakierowania proszkowego na: https://www.ocynkownia-ogniowa.pl/

Poprzedni post Szlifierka do drewna – jak wybrać najlepszą?
Następny post Sztuczna inteligencja jest bardziej obecna niż nam się wydaje