Filtry workowe i worki filtrujące – do czego służą?

Odpowiednia filtracja to bardzo ważny aspekt w wielu branżach i dziedzinach przemysłowych. Czy wiesz, czym są worki filtracyjne i filtry workowe? Do czego służą kompensatory tkaninowe i gdzie znajdują swoje zastosowanie? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym są worki filtracyjne?

Worki filtracyjne to rozwiązanie stosowane w filtrach workowych, które z kolei znajdują swoje zastosowanie głównie w szeroko pojętym przemyśle. Filtr workowy ma kształt przypominający worek. Jest stworzony z tkaniny i włókniny naturalnej i syntetycznej o różnej przepuszczalności i wydajności. Worki filtracyjne występują w kilku rodzajach, wyróżnionych ze względu na typ wykonania. Wyróżniamy worki teflonowe, antystatyczne, odporne na wodę, tłuste zabrudzenia, niskie i wysokie temperatury. To oczywiście nie jedyne możliwości. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań klienta. Worki filtracyjne są wykonywane np. z polipropylenu, poliestru czy aramidu, a różnią się od siebie przede wszystkim parametrami technicznymi i cechami, które warunkują ich zastosowanie w konkretny sposób.

Aby worek filtracyjny jak najlepiej spełniał swoje zadanie, musi posiadać ściśle dopasowane do filtra workowego wymiary. Jeżeli dopasowanie nie będzie idealne, cały system nie będzie pracował prawidłowo, a nawet może dojść do awarii, co wygeneruje dodatkowe koszty. Przed wyborem worka filtracyjnego należy zastanowić się, z jakimi zanieczyszczeniami mamy do czynienia, by zastosowany filtr miał szansę na maksymalną wydajność i skuteczność. Zupełnie inne filtry stosuje się tam, gdzie mamy do czynienia z wysoką temperaturą, a inne tam, gdzie występują np. mikrowyładowania elektrostatyczne czy inne czynniki potencjalnie szkodliwe.

Do czego służą filtry workowe?

Filtry workowe stosuje się w szeroko pojętym przemyśle: motoryzacyjnym, chemicznym, spożywczym, kosmetycznym.. możliwości jest całe mnóstwo. Właściwie trudno jest znaleźć jakiś rodzaj przemysłu, w którym nie są stosowane filtry. Ich zadaniem jest powstrzymywanie zanieczyszczeń, zastosowanie jest więc bardzo szerokie i uniwersalne.

Zastosowanie worków filtracyjnych

Materiały filtracyjne przydają się w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki ich zastosowaniu, zanieczyszczenia są wyłapywane, a dotyczy to zarówno zanieczyszczeń o cząsteczkach dużych, jak i małych. Zastosowanie worków filtracyjnych jest zależne od ich rodzaju. Worki poliestrowe są bardzo odporne na działanie utleniaczy, rozpuszczalników i kwasów. Worki z polipropylenu są przeznaczone do zastosowania w zakładach, w których występuje bardzo duża emisja zasad i kwasów. Dostępne są również worki z poliamidu oraz worki ze szkła, stanowiące jeden z najbardziej wytrzymałych rodzajów worków filtracyjnych, przeznaczonych do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach.

Producent worków filtracyjnych najwyższej jakości

Filtry workowe marki Gekofiltration cechują się najwyższą jakością i wysoką wytrzymałością. Marka ta specjalizuje się w produkcji worków filtracyjnych do różnych zastosowań. W ofercie marki dostępne są kieszenie filtracyjne i rękawy filtracyjne w nietypowych rozmiarach, stosowane często m.in. w branży chemicznej czy w urządzeniach czyszczących. W ofercie znajdują się także kompensatory tkaninowe i materiały filtracyjne o najwyższym stopniu skuteczności. Każdy produkt jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb klienta, zarówno pod kątem zastosowanego materiału, jak i pod kątem rozmiaru. Jeżeli szukasz filtrów workowych najwyższej jakości, Gekofiltration ma dokładnie to, czego szukasz.

Poprzedni post Śladem zabytków techniki: Giszowiec
Następny post TOP 10 zalet picia wody mineralnej