Zaawansowana produkcja – element nowej rewolucji przemysłowej

Jednym z kluczowych elementów Przemysłu 4.0 jest zastosowanie robotyki w procesach produkcyjnych. Zaawansowana produkcja to wdrożenie tej praktyki, która wykracza poza zwykłą automatyzację procesów. Jest to integracja systemów, zastosowanie Internetu rzeczy, a nawet manipulacja najnowocześniejszymi materiałami.

W 2010 roku rozpoczęła się to, co dziś znamy jako czwartą rewolucję przemysłową, a wraz z nią nowy sposób produkcji. W tym artykule dowiesz się więcej o zaawansowanej produkcji i jak może ona być odpowiedzią na wdrożenie wydajnych i tańszych procesów.

Czym jest zaawansowana produkcja?

W nowoczesnej produkcji często słyszymy o synergii pomiędzy maszynami i ludźmi. Przykładowo, obecnie coraz częściej inwestuje się w roboty współpracujące z ludźmi w zakładach i wytwórniach różnego typu. W przypadku zaawansowanej produkcji głównym celem jest jednak zminimalizowanie interakcji z człowiekiem. Inteligentne linie produkcyjne są stosowane tam, gdzie systemy wymieniają się niezbędnymi informacjami. Wymiana informacji wykracza poza linię montażową, ponieważ sięga nawet takich etapów jak magazyn materiałów.

Street Art – sztuka?

Wybitne korzyści

Dostosowanie produktu do potrzeb klienta jest prawdopodobnie najbardziej znaną zaletą zaawansowanej produkcji. Możliwe jest opracowanie modeli, które konsument sam szczegółowo projektuje i produkuje w dużych ilościach. Istnieją jednak inne korzyści, które każda firma powinna rozważyć.

Zaawansowana produkcja oferuje znaczną poprawę procesów produkcyjnych. Możliwa jest optymalizacja wielu czynników, począwszy od czasu realizacji produktu, a skończywszy na poprawie jakości końcowej produktów. Równolegle z tą optymalizacją możliwe jest obniżenie kosztów, w szczególności niezbędnych nakładów i zasobów ludzkich.

Inną wielką zaletą jest wyraźna szansa na nowy biznes, jaką stwarza. Nowe technologie pozwalają na dotarcie do nowych rynków, generując produkcje odpowiadające na konkretne zapotrzebowanie. Obecna koniunktura zmusza nas do zastanowienia się nad wdrożeniem nowych technologii w branży. Firmy muszą korzystać z dużej ilości danych, które mogą dziś dostarczać maszyny i uczynić swoje procesy inteligentnymi.

Poprzedni post Programowanie sekwencyjne w przemyśle
Następny post Czym jest robot przemysłowy?

Jeden komentarz w temacie “Zaawansowana produkcja – element nowej rewolucji przemysłowej

Dodaj komentarz