Street Art – sztuka?

Street art, inaczej sztuka ulicy to termin, który wbrew pozorom dopiero dość niedawno na stałe zagościł w spisie treści większości słowników. W telegraficznym skrócie jest to dziedzina sztuki nowoczesnej obejmująca dzieła tworzone w przestrzeni publicznej, czyli np. na murach kamienic, ścianach klatek schodowych czy chociażby wagonach kolejowych…

Warto zaznaczyć, iż „sztuka ulicy” nie ma nic wspólnego z wandalizmem, paradoksalnie większość prac jest tworzona bez wymaganych pozwoleń, lecz niosą one swoiste przesłanie odnoszące się do problemów otaczającego nas świata, to różni street art od graffiti, które z reguły niesie za sobą wulgarną treść. Street art nie zakłada z góry narzuconych technik bądź treści. Artyści tworzący uliczną sztukę działają w myśl przysłowia: „Wolnoć, Tomku, w swoim domku”. Bez wątpienia sprawia to wręcz idealne warunki do przedstawienia przez twórcę swojego indywidualnego przesłania. W dobie wszechobecnego konformizmu twórcy street art’u dają nam szansę swoistego poszerzenia horyzontów.

Zdecydowanie można stwierdzić, iż obecnie street art jest jedną z najczęściej uprawianych rodzajem sztuki… Większość z artystów pozostaje anonimowych, tworząc pod przeróżnymi pseudonimami-nie inaczej jest ikoną ulicznej sztuki popularnym „Banksy”.

Poprzedni post Wycieczki Rowerowe
Następny post Pokemon Go