Czym jest ludzka siła fizyczna? – podstawowe informacje

na siłę fizyczną wpływają następujące czynniki. Głównym determinantem tej zdolności motorycznej jest fizjologiczny poprzeczny przekrój mięśnia. Czym większa jest jego pole tym więcej mocy jest w stanie wygenerować dany mięsień. W takiej definiowaniu rozróżnia się kolejno trzy rodzaje siły.

Siła fizyczna – czym jest?

Siła absolutna, siła względna oraz siła bezwzględna. Wiec siła absolutna to siła rozwijana przez mięsień uzależniona od jego rozmiarów. Natomiast absolutna to wartość największej mocy, której mięsień jest w stanie rozwinąć. Charakterystyką siły względnej obejmuje stosunek siły absolutnej do masy ciała danego osobnika.

Liczba jednostek motorycznych to drugi czynnik na który składa się siła. Jednostka motoryczna inaczej motoneuron jest to komórka nerwowa wraz unerwianym mięśniem. Jeden mięsień może być unerwiany od czterech do nawet kilkuset neuronów. W takim aspekcie najbardziej dokładne będą obszary unerwiane przez przez mniejszą ilość motoneuronów. Najlepszym przykładem jest oko.

Trzecim czynnikiem składający się na siłę człowieka jest stosunek włókien mięśniowych. W organizmie ludzkim występują włókna wolno kurczliwe oraz szybko kurczliwe. Te pierwsze będą odporne na zmęczenie z bardzo dużym dopływem krwi przez naczynia włosowate. Lecz generują zazwyczaj małą moc. Typowym przykładem jest maratończyk, który cechuję się zdecydowaną przewagą włókien wolno kurczliwych. Natomiast sprinter będzie legitymował dominacją włókien szybko kurczliwe, które są w stanie wygenerować dużą moc, lecz są w dużym stopniu podatne na zmęczenie. Ten stosunek włókien można właśnie modernizować po przez trening.

Więcej wpisów dotyczących ludzkiego organizmu, sportu i treningów, znajdziesz w serwisie echa.pl.

Ostatnią rzeczą wpływającą na siłę jest metabolizm. A dokładniej sprawność procesów enzymatycznych, które odpowiadają za zdolność generowania mocy poprzez rozpad fosfokreatyny.

Poprzedni post Nadchodząca premiera Life is Strange: True Colors
joga Następny post Joga, dlaczego warto ją ćwiczyć?