Joga, dlaczego warto ją ćwiczyć?

joga

Rekreacja ruchowa to popularny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i świetny środek na rozładowanie stresu. Jedną z form rekreacji fizycznej jest joga. Ta spopularyzowana w ostatnim czasie forma wysiłku fizycznego jest szeroko praktykowana zarówno przez osoby młode, jak i starsze.

Ćwiczenia fizyczne wykonywane regularnie pomagają utrzymać prawidłową masę ciała i korzystnie wpływają na cały organizm. Wybierając, formę aktywności fizycznej warto, zainteresować się jogą. Taka forma aktywności fizycznej może być uprawiana przez osoby w różnym wieku.

Czym jest joga i dlaczego warto ją ćwiczyć?

Staroindyjski system ćwiczeń oparty jest na określonych pozycjach ciała i odpowiednich technikach oddychania. Ćwiczenia określane mianem asan charakteryzują się odpowiednim ułożeniem ciała sprzyjającym zdrowiu. Powolne przyjmowanie określonej pozycji i przebywanie w niej przez wyznaczony czas pomaga uzyskać lepszą sprawność i gibkość. Pozycje (asany) poparte są technikami oddychania. Pranayamy to rytmiczne i kontrolowane metody oddechowe. Metody te ułatwiają wykonywanie treningu, dotleniają organizm, regulują ciśnienie krwi i przyspieszają przemianę materii.

Poprawnie wykonywane aktywizują mięśnie całego ciała, zwiększają ruchomość stawów, poprawiają elastyczność i gibkość. Joga może być praktykowana w każdym wieku. Odpowiednio dobrane pozycje i techniki oddechowe przyczyniają się do obniżenia nadciśnienia. Regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem. Dolegliwości te często występują u osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej. Stałe praktykowanie jogi poprawia pracę narządów wewnętrznych, pozytywnie wpływa na samopoczucie, ma wpływ na lepszą koncentrację i refleks.

Osoby początkujące i mało doświadczone powinny zacząć wykonywanie ćwiczeń pod okiem instruktora, który dobierze odpowiednie pozycje i zwróci uwagę na błędy. Poprawnie wykonane asany oraz odpowiednie ułożenie ciała są podstawą efektywnych i bezpiecznych treningów. Do tego typu aktywności fizycznej nie są potrzebne żadne urządzenia i specjalistyczne sprzęty. Ćwiczenia mogą być wykonywane nawet na małej przestrzeni lub na świeżym powietrzu. Luźny sportowy strój i antypoślizgowa mata zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

Odwiedź nas także pod adresem skandal.pl i zapoznaj się z dodatkowymi informacjami i poradami ze świata sportu.

Pozycje (asany) wykonywane są na boso – bose stopy ułatwiają wykonywanie ćwiczeń i zapobiegają utracie równowagi na macie. Przystępując, do gimnastyki należy, pamiętać o godzinnej przerwie po spożytym posiłku. Tylko ćwiczenia robione w skupieniu i poprawnie przyniosą efekt i pozwolą się zrelaksować. Realizowane systematycznie wpłyną na poprawę kondycji i spowolnią procesy związane ze starzeniem się organizmu.

Poprzedni post Czym jest ludzka siła fizyczna? – podstawowe informacje
tenis-wimbledon Następny post Wimbledon dalej zmienia konfigurację drużyn sportowych. Tenis bez Rosji i Białorusi