Palniki do cięcia metalu, złomu czyli o rodzajach i zastosowaniu palników

Cięcie metalu to jedno z podstawowych zadań obróbki spawalniczej. Stosuje się je zarówno w przemyśle, jak i w przydomowych warsztatach, a także w recyklingu. Cięcie złomu jest kluczowym aspektem całego procesu recyklingowego, przygotowującym złomowany materiał do dalszej obróbki i ponownego wykorzystania. Jakie obecnie stosuje się techniki cięcia metali i jakie palniki będą do tego najodpowiedniejsze? Podpowiadamy.

Jakie są współczesne metody cięcia metalu?

Istnieje wiele technik cięcia metalu, z których najpopularniejsze to:

– cięcie gazowe

To powszechna i jedna z najstarszych metod cięcia, wykorzystywana szczególnie do rozdzielania metali niskostopowych i niskowęglowych. Wykorzystuje się w niej palniki gazowe. Cały proces cięcia polega na rozgrzaniu metalu do punktu topnienia przy pomocy gorącego płomienia gazu, a następnie przecinania go strumieniem tlenu. Świetnie sprawdza się w cięciu ciężkich i grubych materiałów.

– cięcie plazmowe

Do tego rodzaju cięcia metali wykorzystuje się palniki plazmowe, które za pomocą strumienia plazmy, czyli zjonizowanego gazu topią i przecinają metal. Tę metodę stosuje się zarówno do cięcia grubych materiałów, jak i cienkich, wykonanych ze stali węglowych, aluminium oraz miedzi i żeliwa.

– cięcie laserowe

To jedna z najnowocześniejszych metod, polegająca na cięciu metalu wiązką lasera. Jednak ze względu na konieczność zainwestowania w specjalistyczny sprzęt, wiedzę i umiejętności, pomimo precyzyjności, wciąż stosowana dużo rzadziej niż wymienione powyżej.

Najpopularniejsze palniki do cięcia metalu – rodzaje

Najpowszechniejszą techniką cięcia metalu jest metoda z wykorzystaniem palników gazowych. Można je podzielić ze względu na rodzaj używanego gazu. Są to:

– acetylenowo-tlenowe palniki gazowe do cięcia

Tną precyzyjnie, wykorzystując wysoką temperaturę płomienia uzyskaną w krótkim czasie. Nadają się do cięcia stali węglowej i niskostopowej.

– propanowo-tlenowe palniki do cięcia

Podobnie jak poprzednie mogą ciąć stal niskostopową i węglową, zapewniając jednocześnie niższe koszty obróbki materiałów niż palniki acetylenowo-tlenowe. Propan bowiem jest tańszy niż acetylen.

– bezinżektorowe palniki gazowe do cięcia

Oparte na bezinżektorowym systemie mieszania gazów umożliwiają po zmianie dyszy stosowanie różnych gazów palnych takich jak: acetylen, propan butan czy gaz ziemny. Palniki te świetnie sprawdzają się przy cięciu grubych blach. Znajdują zastosowanie także jako palniki gazowe do cięcia złomu.

Dwa pierwsze rodzaje palników należące do grupy inżektorowych, nazywane są także smoczkowymi. Są bardziej popularne niż palniki bezinżektorowe ze względu na szerszy zakres zastosowania. Można używać ich nie tylko do cięcia metali, ale także spawania i lutowania. Sprawdzą są zarówno w pracowniach majsterkowiczów, jak i w profesjonalnych warsztatach spawalniczych.

Palniki do cięcia metalu, złomu – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór odpowiedniego palnika do cięcia metalu powinien być przemyślany i dokonany na podstawie analizy potrzeb i planowanych zastosowań. Warto zwrócić uwagę także na konkretne parametry danego modelu, takie jak:

– wykorzystanie paliwa,

– temperaturę płomienia i zakres jego rażenia,

– skład spalin,

– rodzaj i grubość ciętego materiału,

– wagę i wielkość.

Warto przy wyborze uwzględnić też miejsce, w którym zamierza się cięcie metalu wykonywać. Niebagatelnym czynnikiem jest też cena zakupu, jak i eksploatacji danego palnika. Trzeba pamiętać jednak, żeby wybierać palniki do cięcia wysokiej jakości, jeśli chce się zapewnić sobie komfort pracy i bezpieczeństwo. Niska cena w tym przypadku nie powinna być priorytetem w wyborze.

Wybierając palnik do cięcia metali, warto skorzystać z bogatej oferty palników uniwersalnych sklepu internetowego Pomet Wronki.

Poprzedni post Czym jest system DALI-2?