Jaki kompresor wybrać do piaskowania?

Aby farba lub lakier dobrze trzymały się danej powierzchni, warto przeprowadzić piaskowanie. Proces ten jest dość prosty i pozwala osiągnąć zaskakujące efekty, trzeba jednak odpowiednio się do niego przygotować. Niezbędne narzędzia to m.in. specjalny pistolet oraz sprężarka. Zobacz, jaki kompresor do piaskowania wybrać.

Charakterystyka procesu piaskowania

Zanim przedstawimy ciekawe propozycje kompresorów do piaskowania, warto zapoznać się z tym procesem. Piaskowanie polega na wydmuchiwaniu ścierniwa ze specjalnej dyszy pod wpływem sprężonego powietrza. Czyszczenie nie zawsze odbywa się z wykorzystaniem piasku. Bez większego problemu efekt piaskowania uzyskać można stosując inne ścierniwo, jak korund czy rozdrobnione szkło.

Kompresory do piaskowania stosuje się m.in. w budownictwie oraz motoryzacji. Piaskowaniem można przygotować daną powierzchnię do malowania lub za pomocą sprężarki i ścierniwa usunąć z niej zanieczyszczenia. W ten sposób tworzy się również trwałe, matowe szkło. Piaskowanie wykorzystywane jest też w stomatologii do usuwania kamienia nazębnego.

Zestaw do przeprowadzenia piaskowania to odpowiednia sprężarka, pistolet, zwany także piaskarką, oraz węże. Wybór tych elementów przede wszystkim powinien być podyktowany ich zastosowaniem – w przemyśle trzeba postawić na wydajny kompresor do piaskowania oraz zestaw dysz dostosowanych do specyfiki pracy. Warto, aby przewody do sprężonego powietrza były wzmocnione, a ich średnica nie może być zbyt mała.

Na co zwrócić uwagę przy doborze kompresora do piaskowania?

Jak zostało wspomniane wcześniej, sprzęt do piaskowania należy dobrać do wykonywanych za jego pomocą zadań. Warto zastanowić się, jaka piaskarka (a szczególnie rozmiar dyszy) będzie odpowiednia do rodzaju pracy. Z reguły do oczyszczania małych elementów potrzebne jest wysokie ciśnienie i mała średnica dyszy. Minimalne parametry kompresora do piaskowania to wydajność 5 m³/min i ciśnienie 4-7 barów. Profesjonalne zakłady produkcyjne powinny jednak postawić na większą wydajność oraz ciśnienie, aby praca przebiegała szybko i sprawnie.

Kompresory śrubowe czy tłokowe do piaskowania?

Na szczególną uwagę zasługuje kompresor śrubowy do piaskowania. Jego działanie polega na zmniejszaniu odległości pomiędzy dwiema śrubami, co powoduje sprężanie powietrza. Drugą popularną opcją są tłokowe kompresory do piaskowania. To najstarsze tego typu urządzenie – tłok porusza się w cylindrze i w ten sposób zwiększa ciśnienie powietrza oraz zmniejsza jego objętość. Każdy z tych dwóch rodzajów sprężarek ma swoje zalety i wady.

Tłokowe kompresory do piaskowania są z reguły mniej wydajne, sprawdzają się więc w amatorskim zastosowaniu albo do sporadycznych, niewielkich zadań. Kompresory śrubowe są natomiast lepsze do ciągłej pracy – nie tylko cechuje je większa wydajność, ale również mniejsza ilość hałasu. Dzięki temu wykorzystywanie śrubowych kompresorów do piaskowania dużych powierzchni nie jest wyczerpująca dla pracowników. Ze względu na ciche działanie, takie modele to świetne rozwiązanie do gabinetów stomatologicznych.

Jaką pojemność zbiornika na sprężone powietrze wybrać?

Oprócz parametrów takich jak wydajność czy ciśnienie sprężonego powietrza równie ważna jest pojemność zbiornika. Poprawne działanie kompresora do piaskowania w dużej mierze zależy właśnie od pojemności, parametry sprężarki i zbiornika muszą być więc dopasowane. Minimalnie zbiornik kompresora do piaskowania powinien mieścić 200 l. To wystarczające rozwiązanie do sporadycznego wykorzystywania tej techniki. Kilkadziesiąt litrów pojemności nie wystarcza do procesu piaskowania i powoduje nierównomierną pracę zestawu narzędzi.

Do skutecznej pracy w przemyśle niezbędna jest znacznie większa pojemność zbiornika. Zakład, w zależności od potrzeb, powinien posiadać zbiornik na kilkaset litrów. Takie urządzenie wiąże się z większą wydajnością kompresora. Inaczej piaskowanie może być czasochłonnym zabiegiem.

Odpowiedni kompresor do piaskowania

Wybór dobrego kompresora do piaskowania może przysporzyć wielu dylematów. Do piaskowania sporadycznego wystarczy podstawowa sprężarka tłokowa, natomiast do profesjonalnych prac warto wybrać wydajny kompresor śrubowy.

W przypadku urządzeń do przydomowego warsztatu majsterkowicza trzeba zastanowić się, czy warto inwestować w taki sprzęt. Nawet prosty kompresor do piaskowania to wydatek kilku tysięcy złotych, a jego parametry zapewne nie nadają się do każdego obrabianego materiału. Znacznie lepiej jest zlecić proces profesjonalnego piaskowania – wówczas można zaoszczędzić i uzyskać pożądany efekt.

Minimalne parametry raczej nie sprawdzą się także w zakładach przemysłowych. Inwestycja w solidny sprzęt zwraca się dość szybko ze względu na oszczędność czasu oraz prądu. Warto wybrać urządzenia od sprawdzonych producentów – dzięki nim użytkownik z łatwością usunie starą farbę, ślady korozji, nada szkłu matowe wykończenie i nie tylko.

FAQ

  • Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to wydmuchiwanie specjalnego ścierniwa z dyszy pod wpływem sprężonego powietrza. Ten proces stosuje się do oczyszczania elementów metalowych czy drewnianych (np. z rdzy lub zniszczonej farby), a m.in. także do tworzenia matowego szkła.

  • Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu kompresora do piaskowania?

Właściwości kompresora do piaskowania trzeba dopasować do charakteru pracy. Minimalne parametry sprężarki to w obydwu przypadkach wydajność 5 m³/min i ciśnienie 4-7 barów. Najpopularniejsze urządzenia do tego procesu to kompresory śrubowe i tłokowe.

  • Jaką pojemność zbiornika kompresora do piaskowania wybrać?

Pojemność jest ściśle związana z wydajnością kompresorów. Kilkadziesiąt litrów pojemności zbiornika nie sprawdza się jednak nawet w amatorskich zastosowaniach. Minimalna pojemność zbiornika to 200 l, ale do profesjonalnych zakładów trzeba wybrać znacznie większe opcje.

Poprzedni post Sztuczna inteligencja jest bardziej obecna niż nam się wydaje
Następny post Czym wyróżniają się kompresory przemysłowe?