Sztuczna inteligencja jest bardziej obecna niż nam się wydaje

Często, gdy mówimy o sztucznej inteligencji, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl jest obraz robota lub bardzo zaawansowanych technologii. Jest ona jednak obecna w naszym codziennym życiu, nawet jeśli często nie zdajemy sobie z tego sprawy. AI to rynek nie do zatrzymania i nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszego świata bez jego rozwoju.

W naszym codziennym życiu najtrafniejszym przykładem jest internat. Wyszukiwarki badają nasze nawyki i zachowania. Kiedy dokonujesz zakupu, natychmiast otrzymujesz serię propozycji produktów, których zakupem mógłbyś być zainteresowany. Algorytmy samouczące się służą do analizy tego, co kupiliśmy, co widzieliśmy, a nawet pory dnia, w której to zrobiliśmy. To samo dzieje się w serwisach takich jak Netflix, Spotify czy Youtube, które praktycznie znają nasze gusta i na podstawie naszych preferencji proponują nam filmy, seriale, piosenki czy teledyski.

Osobiści asystenci stopniowo stają się niezbędni. Większość smartfonów ma taką funkcję, np. Siri firmy Apple, której możemy zadawać nieskończoną ilość pytań. Technologia bada i analizuje nas poprzez tzw. „Machine Learning” i jest w stanie m.in. rozpoznać nasz głos.

Wirtualni asystenci, których umieszczamy w naszych domach, tacy jak Google Home czy Alexa firmy Amazon, ewoluują do tego stopnia, że uczą się na podstawie naszych nawyków i zachowań, aby zaoferować nam najlepsze odpowiedzi. Kolejnym krokiem jest integracja tych asystentów z urządzeniami w naszych domach. Za pomocą prostej komendy głosowej możemy włączyć piekarnik, włączyć pralkę lub regulować oświetlenie zgodnie z naszymi upodobaniami, przekształcając w ten sposób zwykły dom w inteligentny dom, zdolny do dostosowania się do wszystkich naszych gustów i potrzeb.

Sztuczna inteligencja zaczyna być integrowana z pojazdami, które z kolei stają się inteligentnymi samochodami, jak w przypadku Tesli. W Niemczech, państwowa firma pocztowa Deutsche Post Dhl wykorzysta technologię Nvidia Level 5, aby wprowadzić autonomiczne ciężarówki do dostarczania i odbierania paczek.

AI niewątpliwie oferuje wiele korzyści w ważnych dziedzinach, takich jak medycyna. W ostatnim czasie mnożą się badania nad jej możliwymi zastosowaniami w opiece zdrowotnej. Uniwersytet Laval w Kanadzie prowadzi badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w konsultacjach lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej, tak aby poprzez automatyczne uczenie się technologia była w stanie pomóc w ustaleniu ewolucji diagnozy w różnych patologiach. Sprawdź, jak sztuczna inteligencja radzi sobie w polskich miastach – w roli głównej Wrocław.

AI ma jednak również swoje minusy: niewłaściwe jej wykorzystanie przez niektórych może spowodować nieodwracalne szkody. Wyraźnym tego przykładem jest manipulacja materiałami pornograficznymi, która miała miejsce w ostatnich miesiącach. Jest to znane jako deepfakeporn, a oni używają AI do manipulowania i zastępowania twarzy w scenach seksualnych poprzez serię algorytmów komputerowych, zastępując je twarzami znanych artystów, takich jak Emma Watson, Cara Delegvine, Taylor Switf i innych.

Dlatego musimy być świadomi ulepszeń, jakie AI wnosi do naszego życia, ale jednocześnie wiedzieć, jak używać jej z rozwagą, bo jak ostrzegał sam Elon Musk, jeden z głównych innowatorów w rozwoju AI: „Maszyny mogą rozpocząć wojnę, publikując fałszywe wiadomości, kradnąc konta e-mail i wysyłając fałszywe komunikaty prasowe, po prostu manipulując informacjami”.

Poprzedni post Lakiernia proszkowa – jak przygotować stanowisko pracy?
Następny post Jaki kompresor wybrać do piaskowania?