Czym są roboty spawalnicze?

Spawanie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do łączenia metalu procesów produkcyjnych. Stosuje się je w produkcji niewielkich detali i większych urządzeń. Wymaga umiejętności i doświadczenia, które przekładają się na jakość spawu. W dzisiejszych czasach produkcja coraz częściej opiera się na pracy robotów, które powoli zastępują nawet najlepiej wykwalifikowanych pracowników. Czym są roboty spawalnicze i do czego się ich obecnie używa?

Roboty spawalnicze – podstawowe informacje

W dzisiejszej produkcji stawia się przede wszystkim na automatykę. Detale podawane są taśmowo do kolejnych stacji, w których realizowane są poszczególne etapy procesu. Niektóre z tych stacji wymagają obsługi pracownika, a inne wyposażone są w specjalnie zaprogramowane ramię robota, które wykonuje określone zadania. Robot cechuje się precyzją i szybkością pracy zupełnie niedostępną dla człowieka. Zazwyczaj ma konstrukcję uniwersalną. Może być on jednak wyposażony w różne przystawki spawalnicze, które pozwalają na łączenie detali różnymi technikami, w zależności od rodzaju materiału, który jest obrabiany. Roboty mogą spawać:

– łukiem elektrycznym,
– laserem,
– hybrydowo,
– metodą zgrzewania punktowego.

Samo ramię robota ma charakter uniwersalny i to samo urządzenie może zostać łatwo zmodyfikowane i wykorzystane na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, do jakich czynności zostanie zaprogramowane. Oczywiście w handlu dostępne są roboty spawalnicze specjalnie zaprojektowane do wykonywania takiej, a nie innej czynności i optymalnie dostosowane właśnie do spawania. Praktyce jednak w wielu zakładach produkcyjnych stawia się głównie na uniwersalność i elastyczność, dzięki czemu łatwo można przestawić linię na nieco inny typ produkcji w zależności od zamówienia. Przeprogramowanie robota i ewentualna wymiana przystawek pozwala na szybką zmianę produkcji na zupełnie inny rodzaj detali. Korzystają na tym przede wszystkim mniejsze firmy, którym najczęściej trudno jest o bardzo duże zamówienia. Przedsiębiorstwa takie muszą często modyfikować swoją linię produkcyjną, by dostosować ją do kolejnych zamówień klientów. W tym kontekście warto również wspomnieć o fakcie, że zasadniczo w ciągu ostatnich lat notuje się spadek cen robotyki przemysłowej, dzięki czemu rozwiązania tego typu stają się powoli dostępne nawet dla niewielkich zakładów.

Do czego wykorzystywane są roboty spawalnicze?

Robot spawalniczy może znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach produkcji. Jedną z najważniejszych jest obróbka blach i metali na potrzeby innych zakładów produkcyjnych. Firmy, które zajmują się działalnością tego typu, najczęściej wykonują na zamówienie określone detale metalowe, które następnie wykorzystywane są gdzie indziej. Zakłady zajmujące się tego rodzaju działalnością spotkać można w wielu miejscach i coraz częściej widuje się w nich zrobotyzowane stacje spawalnicze, które mocno przyspieszają pracę. Zastosowanie robotów spawalniczych oczywiście nie ogranicza się tylko do tego. Wykorzystuje się je również w przemyśle motoryzacyjnym. W fabrykach produkujących konkretne części na potrzeby motoryzacji utrzymanie właściwego tempa możliwe jest w zasadzie wyłącznie dzięki zastosowaniu dużej ilości robotów. Zrobotyzowane spawanie wykorzystywane jest również w nowoczesnym przemyśle elektronicznym, w którym podzespoły są obecnie bardzo rzadko produkowane ręcznie, a większość pracy wykonują wyspecjalizowane roboty. Zautomatyzowane centra spawalnicze wykorzystują też zakłady meblarskie, o ile oczywiście nie korzystają z usług firm zajmujących się obróbką blach i metali. Roboty spawalnicze wykorzystywane są w produkcji praktycznie wszystkich metalowych elementów mebli. Na tym lista zastosowań robotów się nie kończy. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach produkcji – wszędzie tam, gdzie wykonywane są łączone detale metalowe.

Jakość pracy robota, a jakość pracy doświadczonego spawacza

Często pojawiającym się pytaniem jest to, jak się ma praca robota spawalniczego do pracy wykwalifikowanego spawacza. Wiele zależy od robota. Nowoczesne modele cechują się wielką dokładnością – nawet do setnych części milimetra. Efektem ich pracy są więc praktycznie idealne spawy. Większość linii produkcyjnych wyposaża się dziś również w automatyczne stacje sprawdzające jakość produktów, dzięki czemu ryzyko błędów jest raczej niewielkie. Duża różnica polega na tempie pracy. W przypadku ręcznego spawania jeden detal może powstawać bardzo długo. Nieco szybsze są półautomatyczne centra spawalnicze, w których jednak obrabiany element musi być umieszczony przez pracownika, który jest tu najsłabszym (jeżeli chodzi o tempo pracy) ogniwem. Zdecydowanie najszybciej wykonują pracę centra całkowicie zrobotyzowane, w których rola pracownika sprowadza się do kontroli i programowania urządzenia. Wymaga to oczywiście zdobycia zupełnie innego rodzaju umiejętności. Sytuacji, w których robot nie może zastąpić spawacza, jest coraz mniej i prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości w ogóle już ich nie będzie.

Najważniejsze zalety zastosowania robotów spawalniczych

Stosowanie robotów spawalniczych cechuje się szeregiem zalet, które sprawiają, że rozwiązanie to wybierane jest coraz częściej. Wymienić należy przede wszystkim większą dokładność pracy i znacznie wyższe tempo. Dzięki temu jakość produktu rośnie, a przedsiębiorca może realizować większe zlecenia w tym samym czasie. Dzięki temu szansę na duże zlecenia zyskują nawet niewielki zakłady produkcyjne, które do tej pory działały raczej wyłącznie na lokalnych rynkach.

Partnerem artykułu jest Technika Spawalnicza.

Poprzedni post Czym wyróżniają się kompresory przemysłowe?
Następny post Marmur i granit na schody kamienne