Marmur i granit na schody kamienne

Spotykane są schody zewnętrzne oraz schody wewnętrzne, ale ilość materiałów użytych do ich budowy jest już znacznie bardziej zróżnicowana. Do wyjątkowo trwałych zaliczane są tutaj schody kamienne, które są jednocześnie niezwykle reprezentatywne, ale i kosztowne. Taki typ schodów wykonywany jest wyłącznie na zamówienie, ponieważ z racji kosztów wszystko musi być bardzo dokładnie wymierzone i przygotowane do ich budowy.

Schody kamienne – materiał

Schody kamienne do wnętrz są zazwyczaj wykonywane z marmuru albo z granitu. Tego rodzaju [b]kamienie na schody są bowiem nie tylko trwałe, ale i świetnie nadają się do różnorodnych wnętrz. Schody kamienne akcentują styl domu, czy też budynku użyteczności publicznej, chociaż w tej drugiej opcji częściej można spotkać schody wykonane z tańszego lastryko.

Schody kamienne na zamówienie są wykonywane od początku do końca przez specjalistów. Tylko powierzenie projektu, przygotowania materiału oraz zlecenie na montaż schodów kamiennych jednemu wykonawcy gwarantuje bezbłędne ich zamontowanie i funkcjonowanie. Jest to tym bardziej istotne, że takie schody nie będą projektowane dla próżni, ale dla konkretnego wnętrza, nierzadko obmyślonego w pewnym stylu aranżacyjnym. Schody muszą do niego pasować i nie tylko ich kształt oraz styl jest tutaj istotny, lecz również wybór materiału.

Schody marmurowe są traktowane przez architektów wnętrz jako schody z materiału ciepłego, który ma przydać wnętrzu przytulności. Marmur ma jasne odcienie i mogą być z niego wykonane zarówno stopnie schodów, ja i pozostałe elementy, czyli podstopnice, podesty, a nawet balustrady. Schody z granitu uznawane są natomiast za budowlę odzwierciedlającą stabilność i moc. Granit jest niezwykle odporny na ścieranie, niestraszne mu niskie temperatury ani ewentualne zdarzenia mechaniczne. Granit ze względu na swoją wysoką odporność lepiej nadaje się również na schody zewnętrzne, a także na ścieżki, czy murki ogrodowe. W przeciwieństwie do marmuru ma także bardziej zróżnicowaną i bogatszą paletę barw.

Schody kamienne a bezpieczeństwo

Powierzchnie kamienne mogą być niestety śliskie, także we wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że muszą być z tej przyczyny niebezpieczne. W tym wypadku kamienne schody.

\nie mogą być wąskie ani strome i powinny być wyposażone w balustrady, szczególnie w sytuacji, gdy posiadają zakręty. Ponadto warto zabezpieczać takie schody specjalną wykładziną antypoślizgową i cieszyć się ich wyglądem bez obaw o wypadek.

Więcej na ten temat pisze strona www.fundament.pl

 

Poprzedni post Czym są roboty spawalnicze?
Następny post Śladem zabytków techniki: Giszowiec