Szlifierka do drewna – jak wybrać najlepszą?

Drewno jest bardzo plastycznym materiałem, ale nie oznacza to wcale, że praca z nim jest łatwa i przyjemna. Aby obróbka drewna przebiegała sprawnie warto jak najszybciej postawić na wysokiej jakości narzędzia, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla osób, które przymierzają się do zakupu nowej szlifierki do drewna, ale nie wiedzą na które elementy w szczególności zwrócić uwagę.

Wysokiej jakości elektronarzędzia

Osoby, które nie znają się na elektronarzędziach w pierwszej kolejności powinny postawić na sprzęt od renomowanego producenta, który wykonany jest z najlepszych jakościowo materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale. Markowa szlifierka do drewna zapewnia komfortową i bezpieczną pracę nawet wtedy, gdy nie posiada się dużego doświadczenia w obróbce drewna. Producenci oferują bardzo wiele modeli szlifierek do drewna. Każdy sprzęt ma oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Szlifierki taśmowe

Na półkach sklepowych znaleźć można między innymi niezawodne szlifierki taśmowe, których mechanizm działania opiera się na obrotach specjalnego pasa z odpowiednim materiałem ściernym osadzonym bezpośrednio na taśmie. Tego typu sprzęt idealnie sprawdzi się przede wszystkim przy szlifowaniu dużych i płaskich powierzchni litego drewna. Taśmowa szlifierka do drewna doskonale radzi sobie także z popularnymi płytami lakierowanymi i płytami pokrytymi specjalną okleiną. Jak łatwo się domyślić, im większa jest część taśmowa, tym oczywiście zdecydowanie szybsze jest szlifowanie. Najlepszym wyborem są szlifierki taśmowe z funkcją regulacji prędkości. Największym problemem sprzętu jest z kolei to, że dość trudno idealnie zeszlifować narożniki.

Szlifierki oscylacyjne

Popularna szlifierka oscylacyjna składa się z solidnej obudowy, tarczy szlifującej i silnika, który umieszczony jest oczywiście wewnątrz obudowy. Wspomniany silnik sprawia, że tarcza szlifująca wprawiana jest w ruch oscylacyjny, dzięki czemu można precyzyjnie szlifować obrabiane powierzchnie drewniane. Im większa moc silnika, tym wzrasta efektywność pracy danego sprzętu. Funkcjonalność szlifierki oscylacyjnej w dużym stopniu zależy również od wielkości samej tarczy.

Szlifierki mimośrodowe

Nowoczesne szlifierki mimośrodowe mają zdecydowanie większe zastosowanie niż powyżej opisane urządzenia, dlatego też doskonale sprawdzą się przy większości pracach szlifierskich. Sprzęt tego typu wyposażony został w elastyczne talerze szlifierskie, dzięki którym bez problemu można obrabiać nie tylko powierzchnie wklęsłe, ale również wypukłe. Po szlifierki mimośrodowe powinny sięgnąć te osoby, które obrabiać będą przede wszystkim nieregularne powierzchnie. Aby wybrać porządny sprzęt warto zwrócić uwagę na rodzaj obrotu stopy ścierającej.

Jaka szlifierka do drewna?

Wszystkie powyżej opisane szlifierki doskonale nadają się do obróbki drewna. Wybór konkretnego sprzętu zależy tak naprawdę od jego przeznaczenia, a dokładniej mówiąc od tego, z jakimi powierzchniami będziemy najczęściej pracować. Aby wybrać porządną szlifierkę do drewna warto zwrócić uwagę nie tylko na jej moc i rodzaj zasilania, ale również na wymiar taśmy/stopy i wagę, która podczas dłuższej pracy odgrywa kluczową rolę.

Szukasz maszyn do cięcia stali, miedzi, aluminium, drewna i innych? Sprawdź ofertę na niezawodne maszyny Bomar https://www.bomar-poland.com.pl

Poprzedni post Normy i przepisy dotyczące instalacji tryskaczowych
Następny post Lakiernia proszkowa – jak przygotować stanowisko pracy?