Jak rozluźnić mięśnie?

lekarz

Ból nóg, pleców, karku, spięte mięśnie… – to uciążliwe dolegliwości, które powodują dyskomfort i utrudniają życie. Chociaż pewne grupy zawodowe lub wiekowe są bardziej narażone na ten problem, to jednak każdy z nas od czasu do czasu odczuwa te nieprzyjemności. Oto kilka rad, aby pomóc swojemu ciału.

Śpij wygodnie

Materac oraz poduszka to klucze do dobrego snu. Dobrze dopasowane dają gwarancję wygody i komfortu. Pozwalają na dobre ułożenie ciała podczas snu, dzięki czemu zapobiegają bólom mięśni i kręgosłupa. Jeśli poranne wstawanie szczególnie daje się we znaki, z samego rana odczuwalne są ból i zmęczenie, a noce wiążą się z przewracaniem się z boku na bok w poszukiwaniu wygodnej pozycji, warto zastanowić się nad zmianą materaca lub poduszek. Dla zdrowej osoby najlepsze są materace średniej twardości: nie może być zbyt miękko, ani zbyt twardo. Przy wyborze należy uwzględnić wagę śpiącego: osoby cięższe powinny wybrać materac twardszy, zaś lżejsze – bardziej miękki. Poduszka ma zapewnić właściwą pozycję kręgosłupa, który podczas snu powinien być prosty. Najlepiej, aby była niezbyt wysoka i odpowiednio miękka. Na rynku dostępne są również materace ortopedyczne lub nakładki rehabilitacyjne do snu dostosowane do poważniejszych potrzeb. Także spośród poduszek można wybrać modele zaprojektowane dla osób z problemami zdrowotnymi. Są to poduszki profilowane i specjalne poduchy ortopedyczne.

Chillout

Długotrwały lub nawracający stres zaliczany jest do czynników szkodliwych dla organizmu. Jak łatwo się domyślić, także nasze mięśnie nie zawsze wytrzymują sytuacje nerwowe. Napięcie mięśniowe, skurcze, ból, a nawet szczękościsk i przeskakująca żuchwa to częsta odpowiedź na przewlekłe zdenerwowanie.  Receptą jest oczywiście unikanie czynników stresogennych i eliminacja stresu. Łatwiej powiedzieć – trudniej wykonać. Slogan „ogranicz stres” pojawia się zawsze i wszędzie, jeśli tylko kwestie dotykają zdrowia. Każdy dobrze o tym wie, ale niewiele osób tak naprawdę potrafić wcielić tę myśl w życie. Jak można próbować sobie pomóc? Trzeba nauczyć się radzić z nerwami: w miarę możliwości unikać sytuacji, które wprowadzają niepokój i złość, znaleźć własną przestrzeń do rozładowania emocji, mówić, o tym co się czuje i zapisywać  swoje odczucia. Jeśli  opanowanie nerwów to zbyt trudne zadanie, należy poszukać pomocy u specjalistów psychoterapii. Warto pozwolić  sobie na odpoczynek. Relaksować się. Odpoczywać aktywnie, poświęcając się swoim pasjom. Od czasu do czasu dobrze jest się zająć „nicnierobieniem”, zapomnieć o świecie i w pełni oddać się wypoczynkowi. Skuteczną odskocznią może być wizyta w SPA. Szczególnie masaże mają szczególną wartość.

Masaż

Wiele części ciała można wymasować samodzielnie i bez dodatkowych akcesoriów, poza olejkami, kremami lub balsamami, które ułatwią wykonywanie masażu. Z powodzeniem można wykonać masaż stóp, nóg, dłoni, karku, szyi oraz twarzy. W zależności od potrzeb warto zapoznać się ze szczegółami technik masowania konkretnej części ciała. Do zabiegu można użyć tanich i łatwych w obsłudze akcesoriów, takich jak piłeczki jeżyki do masażu i rehabilitacji lub wałki do masażu. Bardziej kosztowne, ale też bardzo przydatne, są całe zestawy lub pistolety do masażu. Oczywiście, największą ulgę przynosi zabieg wykonany przez specjalistę w gabinecie masażu. Jest to też najlepsza opcja w przypadku bolących pleców. W warunkach domowych masaż pleców może być wykonany przez drugą osobę z przestrzeganiem zasad techniki (źle wykonany masaż może bardziej zaszkodzić niż pomóc!). Alternatywą jest także mata rehabilitacyjna. To bardzo prosty sposób na rozluźnienie mięśni i zniwelowanie bólu. Maty masujące sprawdzają się idealnie w przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem.

Ćwiczenia i ruch

Masaże i odpoczynek to przyjemne remedium na spięte i obolałe mięśnie, jednak do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania potrzebują one również odpowiedniego ruchu i aktywności fizycznej. Ćwiczenia i rozciąganie to sposób na rozluźnienie ciała i rozruszanie mięśni. Warto wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń – taki, który ma wpłynąć na konkretną część ciała – i wykonywać je regularnie. Ulgę przyniosą także ćwiczenia „uniwersalne”, takie które pozwolą się odprężyć i odciążyć zbolałe plecy i kark. Może to być rozciąganie poprzez wykonywanie skłonów bocznych z uniesionymi rękami, robienie „kociego grzbietu” lub przyciąganie nóg do klatki piersiowej w pozycji leżącej. Ważne, aby ćwiczenia były wykonywane codziennie, choćby przez krótką chwilę.

Dobry, wygodny sen, odpoczynek, masaże oraz ruch i ćwiczenia fizyczne to skuteczne antidotum na mięśniowe bolączki. Poważniejsze kłopoty zawsze warto skonsultować z rehabilitantem lub fizjoterapeutą. Niektóre dolegliwości wymagają podjęcia poważniejszych kroków i zastosowania specjalistycznych środków.

Świetne miejsca na uprawianie sportu, a także na spędzanie niezapomnianych chwil z dziećmi, możesz znaleźć na Rzeszow Info.

tenis-wimbledon Poprzedni post Wimbledon dalej zmienia konfigurację drużyn sportowych. Tenis bez Rosji i Białorusi
Następny post Nowa rozrywka dla wielu osób – o malowaniu obrazów po numerach