Śladem zabytków techniki: Giszowiec

Kto w czasie wycieczki śladem zabytków techniki zechce poznać świat śląskich robotników, ten koniecznie powinien zajrzeć na jedno z ciekawszych osiedli robotniczych na Górnym Śląsku. Tym osiedlem jest Giszowiec, jedno z najciekawszych miejsc na terenie Katowic.

Co warto wiedzieć na temat tego osiedla?

Giszowiec to wyjątkowe osiedle robotnicze, które przypomina wielki ogród. Zbudowane w początkach XX wieku dla robotników z pobliskiej kopalni Giesche, osiedle od samego początku miało urzekać zielenią, sielskim klimatem oraz dobrymi warunkami życia. Wzniesione według planów berlińskich architektów, Emila i Georga Zilmannów, do dziś jest wyjątkową perełką dawnej architektury, otoczoną nowymi blokami z wielkiej płyty.

Giszowiec do dziś wzbudza zachwyt, a spacery po jego terenie to nie tylko przyjemność, ale i wyjątkowa lekcja historii. Czym wyróżniało się to miejsce? Giszowiec powstał jako osiedle dla 300 rodzin górniczych, pracujących w pobliskiej kopalni. Przy budowie osiedla korzystano z modnej idei miast-ogrodów oraz z wzorów, których dostarczały tradycyjne śląskie budowle. W efekcie powstało osiedle, które od ponad stu lat wzbudza zachwyt w całej Europie. Parterowe domy z ogrodami podzielone były na mieszkania z taki sposób, by każda rodzina mogła korzystać z pokoju z kuchnią.

Obok domów znajdowały się ubikacje, a w ich pobliżu, przy ulicy, pompy, z których można było czerpać wodę. Większe domy, przeznaczone dla 30 urzędników i ich rodzin, mogły się już pochwalić i kanalizacją, i bieżąca wodą. Na terenie osiedla znalazł się też park, a przy nim gospoda. Działała tu poczta i piekarnia. Były sklepy oraz zakłady fryzjerskie. Kobiety mogły też korzystać ze wspólnej pralni, w której znajdowały się wirówki oraz mechaniczne suszarki. Wszystko to sprawiało, że na terenie Giszowca żyło się dobrze. Do dziś to osiedle urzeka swym charakterem, jest też miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów, którzy w czasie wycieczki po Górnym Śląsku chcą lepiej poznać jego dzieje oraz kulturę.
Amo historii miasta Bytów możecie przeczytać na stronie www.bytow.info.pl

Poprzedni post Marmur i granit na schody kamienne
Następny post Filtry workowe i worki filtrujące – do czego służą?