Uświadom sobie, że przeszłość nie ma najmniejszego znaczenia!

Tak się składa, że nie można polegać na swoich wspomnieniach, biorąc pod uwagę, że większość z nas zapomina rzeczy, które się wydarzyły lub przypomina sobie rzeczy w inny sposób niż rzeczywiście się wydarzyły, niektórzy z nas nawet pamiętają ludzi, których nigdy nie spotkaliśmy lub miejsca, których nigdy nie widzieliśmy.

Czy przeszłość ma jakiekolwiek znaczenie? Jasne że nie!

Dowody eksperymentalne ujawniły, że ludzie rzeczywiście mogą pamiętać zdarzenia, które nigdy się nie wydarzyły, a może się wydarzyły, ale komuś innemu, co może być bardzo mylące, jeśli chodzi o to, czy wspomnienia są nieomylne, czy nie.

Małe dzieci w dużym stopniu polegają na swojej pamięci jako nieocenionym narzędziu do uczenia się za pomocą wspomnień stworzonych przed ich drugimi urodzinami, które zostały odrzucone przez mózg w rozmytej amnezji dziecięcej. W miarę jak żyjemy, wspomnienia, które nagromadziliśmy w czasie, pomagają nam przewidywać i przygotować się na przyszłe doświadczenia, działania i spotkania, i chociaż samo w sobie nie jest tak cenne, pozwala nam łatwo przystosować się do różnych sytuacje, z którymi mamy do czynienia w naszym codziennym życiu.

Wspomnienia definiują osobowość – odrzuć negatywnie historie z przeszłości

Pamięć jest medium, za pomocą którego tworzymy naszą indywidualność i nawet kiedy raczymy przyjaciół naszymi ciekawymi historiami, słyszymy, jak mówimy coś w stylu: „Nie jestem typem, który robi takie rzeczy”, pokazując, że używasz swoich wspomnień jako punktem odniesienia lub podstawą wyciągniętego przez Ciebie wniosku dotyczącego natury Twojej osobowości.

Pamięć tworzy również przekonanie, że nasze życie jest spójne i że niczego się w nim nie dodaje ani nie brakuje; rzeczywistość jest taka, że nasze życie jest irracjonalne i niespójne. Można to udowodnić, zamieniając historie między sobą i zdajemy sobie sprawę, że kłamstwo jest nieuniknione, ponieważ przez większość czasu mamy tendencję do pomijania wielu informacji i wymyślania rzeczy, które sprawiają, że nasze historie wydają się bardziej spójne; z biegiem czasu nieustannie zapamiętujemy historie, które opowiadaliśmy i zaczynamy w nie wierzyć jako prawdziwe.

Często tworzysz fałszywe wspomnienia niezgodne z Twoją przeszłością

Badania pokazują, że nasze najwcześniejsze wspomnienia są wysoce podejrzane, a eksperymenty ujawniają, że wspomnienia małego dziecka są lepsze niż starszego dziecka. Dzieje się tak dlatego, że kiedy mamy pięć lat, pamiętamy niektóre z naszych doświadczeń z dzieciństwa, kiedy to wspomnienia malucha najprawdopodobniej zostały wyczarowane z opowiadanych mu historii, a oni zinternalizowali je, czyniąc je własnymi.

Więcej wpisów zdrowi psychicznym, znajdziesz w serwisie https://www.globalna.pl/.

Pamięć jest procesem dynamicznym; wymaga przywoływania zdarzeń lub doświadczeń, co wymaga wiele konstrukcji, biorąc pod uwagę, że nie ma części mózgu poświęconej przechowywaniu wspomnień. Tworzymy własną historię, kontynuując swoje życie, a za każdym razem, gdy napotykamy nowe informacje, rekonstruujemy je, łącząc je z naszymi wcześniej istniejącymi wspomnieniami.

Niektórzy twierdzą, że dzieci wykorzystywane seksualnie cierpiące na choroby psychiczne prawdopodobnie rozwinęły takie zaburzenia psychiczne z powodu wypartych wspomnień, przy czym niektóre przytaczają przypadki, w których ofiary powiedziały, że odzyskały wspomnienia o molestowaniu dzieci.

Z drugiej strony psychologowie i terapeuci obalili wiarygodność tych wspomnień, dodając, że terapeuci powinni być nie tylko ostrożni i fenomenologiczni w swoich eksploracjach ze swoimi pacjentami, aby nie zachęcać ich ani nie wpływać na ich wspomnienia powodując ich „przypomnienie” coś, co w istocie nigdy nie miało miejsca.

Poprzedni post Jakie jest prawidłowe żywienie w sporcie?
wyscigi Następny post Jak zacząć ze sportem samochodowym?